دی وی ار (DVR) چیست ؟

دی وی ار (DVR) چیست ؟

دستگاه دی وی ار (DVR) را میتوان به راحتی به عنوان قلب سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ معرفی کرد. با اتصال دوربین های مدار بسته به دستگاه DVR  ، دستگاه DVR کار ضبط بر روی هارد دیسک و یا همان حافظه قرار گرفته درون دستگاه DVR و باز بینی تصاویر ضبط شده بر روی دستگاه دی وی ار (DVR) را به عهده می گیرد. به تعبیر دیگر دستگاه دی وی ار (DVR) را نیز می توان مغز سیستم دوربین مدار  بسته آنالوگ معرفی نمود.

وظایف دستگاه دی وی ار (DVR)

برخی وظایف اصلی دستگاه DVR به شرح زیر است:

ضبط تصاویر دوربین های مداربسته:

از طریق دستگاه DVR میتوان تصاویر دوربین های مداربسته را توسط هارد دیسک نصب شده در دستگاه ضبط و دوباره آن را بازبینی یا پشتیبان گیری کرد.

مشاهده تصاویر دوربین های به صورت یکپارچه:

با اتصال دستگاه DVR به نمایشگر مانند تلویزیون ال سی دی lLCD  یا ال ای دی  LED و یا یک مانیتور بسته به خروجی های مورد نیاز شما و یا خروجی های موجود در دستگاه DVR شما می توانید تصویر تمامی دوربین ها را به صورت یکپارچه در یک صفحه ببینید.

تنظیم تصاویر و ضبط:

در تنظیمات دی وی ار شما می توانید تصاویر را نور ، رنگ ضبط را تصویری که مشاهده می کنید تنظیم کنید و یا تنظیمات نوع ضبط و یا زمانبندی ضبط تصاویر دوربین های وصل شده به دی وی ار را تنظیم کنید.

امکان اتصال به شبکه یا انتقال تصویر:

شما می تواندی از طریق پورت شبکه (LAN) موجود در دی وی ار تصاویر خود را به شبکه داخلی محل و یا شبکه جهانی اینترنت انتقال داده و یا تنظیمات دی وی ار را از طریق شبکه کنترل و یا تغییر دهید.

کنترل دوربین های گردان(PTZ):

از طریق پورت RS485 موجود بر روی دستگاه DVR شما می توانید دوربین های گردان یا دوربین های زوم را کنترل کنید این عمل را با تعییر تنظیمات دی وی ار در قسمت PTZ CONTROL (تنظیمات دوربین گردان) انجام دهید.

طبقه بندی دستگاه DVR

دستگاه‌های  DVR معمولا از چند جنبه طبقه بندی میشوند ولی مهمترین جنبه های طبقه بندی آنها تعداد کانال های تصویر DVR و کیفیت ضبط DVR است.

طبقه بندی از نظر تعداد دوربین ها

رایجترین دستگاه های DVR از نظر تعداد کانال تصویر DVR های زیر هستند:

دستگاه DVR 04CH کانال: قابلیت نصب تا ۴ دوربین را دارد.

دستگاه DVR 08CH کانال: قابلیت نصب تا ۸ دوربین را دارد.

دستگاه DVR 16CH کانال: قابلیت نصب تا ۱۶ دوربین را دارد.

دستگاه DVR 24CH کانال: قابلیت نصب تا ۲۴ دوربین را دارد.

دستگاه DVR 32CH کانال: قابلیت نصب تا ۳۲دوربین را دارد.

دستگاه DVR 64CH کانال: قابلیت نصب تا ۶۴دوربین را دارد.

طبقه بندی دی وی ار از نظر کیفیت تصویر

رایجترین رزولوشن های ضبط دستگاه DVR عبارتند از

  • HD-CVI
  • HD-TVI
  • AHD با کیفیت هایHD  (با کیفیت تصویر ۱۲۸۰ در ۷۲۰) و FULL HD (با کیفیت تصویر ۱۹۸۰ در ۱۰۸۰)
  • D1 با کیفیت تصویر ۷۲۰ در ۵۷۶
  • CIF با اندازه تصویر ۳۶۰ در ۲۴۰
  •  دی وی ار های ترکیبی COMBO یا XVR که در این نوع دی.وی.ر ها ورودی تصویر را به صورت متغیر می باشد و بسته به نیاز کاربر ورودی تصویر برای هر کانال انتخاب می شود.
دیدگاه‌ها 1

*
*