نمایش 1–12 از 188 نتیجه

معرفی دوربین مداربسته

دوربین مداربسته تجهیزی است که شما می توانید از طریق آن محیطی که  در آن دوربین نصب شده را نظارت و تصاویر آن را ضبط نمائید.

یک سیستم دوربین مدار بسته شامل تجهیزات و قطعات مختلفی از جمله؛ دستگاه ضبط کننده یا DVR، هارد، منبع تغذیه، جعبه تقسیم و… می باشد.

کاربرد اصلی دوربین مدار بسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های دیگری نیز دارد از جمله کاربردهای پلیسی، نظامی، فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدیویی و تصویر برداری نامحسوس.

تاریخچه دوربین مداربسته

استفاده از اولین دوربین مداربسته به سال 1942 میلادی بر می گردد که آلمان ها به منظور نظارت بر چگونگی پرتاب موشک های خود از این دوربین ها استفاده کردند. پس از آن آمریکایی ها اقدام به ساخت دوربین های مدار بسته کرده و به منظور استفاده ی عموم روانه ی بازار نمودند.

دوربین های مداربسته از نظر شکل ظاهری، نوع سنسور، نوع سیگنال خروجی، انتقال تصاویر و… به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

دوربین مدار بسته از نظر شکل ظاهری

دوربین بولت : دوربینی است که از لحاظ ظاهری مشابه لوله می باشد.

دوربین دام : دوربینی است که از لحاظ ظاهری به شکل گنبد می باشد.

دوربین مدار بسته از نظر کیفیت خروجی تصویر

منظور از کیفیت خروجی تصویر رزولوشن تصویر و همچنین شفافیت تصویر می باشد.

از لحاظ رزولوشن دوربین های مداربسته با واحدی به نام مگاپیکسل تعیین سطح کیفیت میشوند.

از جمله کیففیت های رایج در بازار دوربین های زیر می باشند:

1- 1 مگاپیکسل

2- 2 مگاپیکسل

3- 4 مگاپیکسل

4- 8 مگاپیکسل

5- 12 مگاپیکسل

دوربین مدار بسته از نظر نوع ارتباط با دستگاه ضبط کننده

1- آنالوگ

نسل اول دوربین های مدار بسته هستند که برای ارسال و دریافت صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.

انواع دوربین آنالوگ از نظر کدینگ خروجی تصویر

CVBS

نوعی از کدینگ دوربین مداربسته است که خروجی تصویر دارای کیفیت فوق العاده پایین و تصویر دارای نویز بسیار بالاست. واحد اندازه گیری کیفیت تصویر این نوع دوربین ها بر اساس TVL است. مثلا 700TVL

AHD

این کلمه خلاصه ی کلمات Analogue High Definition می باشد که برای اولین بار شرکت های تولید کننده ی سنسور چینی (مانند OmiVision ، XM ، NextChip و Sony) اقدام به تولید اینگونه سنسورها کردند. تفاوت این نسل از سنسور با سنسور CVBS در کیفیت بالاتر و نویز کمتر تصویر است.

TVI

یکی از شرکت های تولید کننده ی سنسور دوربین مداربسته شرکت هایک ویژن است که اقدام به تولید سنسور اختصاصی خود نموده است. کدینگ خروجی این سنسور فقط توسط دستگاه های ضبط کننده ی شرکت هایک ویژن قابل دریافت است.

CVI

یکی از شرکت های تولید کننده ی سنسور دوربین مداربسته شرکت داهوا است که اقدام به تولید سنسور اختصاصی خود نموده است. کدینگ خروجی این سنسور فقط توسط دستگاه های ضبط کننده ی شرکت داهوا قابل دریافت است.

2- IP یا تحت شبکه

دوربین هایی هستند که برای ارسال و دریافت اطلاعات از امواج کاملا دیجیتال استفاده می کنند. همچنین کنترل و ارتباط آنها تحت بستر شبکه انجام می شود.

قطعات تشکیل دهنده ی دوربین مداربسته

بدنه یا پوسته‌ی دوربین :

بدنه ی دوربین مداربسته میتواند پلاستیکی یا فلزی باشد. بدنه قطعه ای است که تمام قطعات دوربین مداربسته در درون آن قرار میگیرند.

لنز :

قطعه ای است که قابلیت متمرکز کردن نور محیط بر روی سنسور را دارد. این قطعه انواع مختلفی دارد که با توجه به مکان مورد استفاده ی دوربین می تواند به شما تصاویری نزدیک تر یا واید تر بدهد.

سنسور :

قطعه ای است که تصاویر را از لنز گرفته و تبدیل به کد های قابل درک برای دستگاه ضبط کننده می کند.

IR یا مادون قرمز :

قطعه ای است که کار تولید نور مادون قرمز را انجام می دهد. هنگامیکه نور محیط از مقدار تعیین شده کمتر باشد، این قطعه روشن شده و تصویر را به صورت سیاه و سفید به شما نشان میدهد.

IR Cut :

به صورت نرمال موج نور مادون قرمز در نور طبیعی و در نور اتاق وجود دارد. این نور باعث افت کیفیت در تصویر می شود. برای رفع این مشکل از قطعه ای به نام IR Cut استفاده می شود. این قطعه نور مادون قرمز را از نور طبیعی حذف می کند. این امر باعث افزایش کیفیت تصویر در دوربین مداربسته می شود. شایان ذکر است در هنگام شب که IR روشن می شود، IR Cut به صورت اتوماتیک از مدار خارج شده و اجازه ی عبور نور مادون قرمز را می دهد.

دوربین مداربسته از نظر لنز

لنز های دوربین مداربسته به چهار دسته ی کلی ثابت (Fixed)، وریفوکال (Varifocal)، موتورایزد (Motorized) و PTZ تقسیم میشوند.

لنز ثابت

لنزی است که به صورت پیش فرض در کارخانه بر روی دوربین مداربسته مونتاژ میشود. این لنز قابلیت نشان دادن تصاویر با زاویه دیدهای متفاوت را دارد. لنزهای فیکس بر اساس فاصله کانونی از سنسور تقسیم بندی میشوند. چند نمونه ی رایج از این فاصله های کانونی لنزهای 2.8mm ، 3.6mm ، 4mm و 6mm می باشد. هرچه این عدد کمتر باشد زاویه دید بازتر و هرچه بیشتر باشد زاویه ی دید بسته تر و تصویر زوم تر است.

لنز وریفوکال

لنزی است که قابلیت تنظیم زوم و فوکوس تصویر را باتوجه به محیط به صورت دستی دارد. در جایی که نیاز به تصویری زوم دارید میتوانید لنز دوربین را به صورت زوم تنظیم کرده و از دوربین به عنوان یک دوربین زوم با لنز فیکس استفاده کنید. همچنین در جایی که نیاز به تصویر واید دارید میتوانید لنز دوربین را به صورت واید تنظیم کرده و از دوربین به عنوان یک دوربین واید با لنز فیکس استفاده کنید. چند نمونه از لنزهای وریفوکال لنزهای 2.8mm-12mm و 3.6mm-7mm میباشد. همانطور که در لنز فیکس توضیح دادیم، با کوچکتر شدن عدد تصویری واید تر و با بزرگ تر شدن عدد تصویری زوم تر خواهید داشت.

لنز موتورایزد

در محلی که نیاز به زوم کردن یا داشتن تصویری واید دارید و میخواهید تصویر را از سمت دستگاه ضبط کننده زوم یا واید کنید میتوانید از این نوع استفاده کنید. عملکرد این لنزها اینگونه است که یک موتور برای زوم و یک موتور برای فوکوس تصویر دارد. شما می توانید از طریق دستگاه ضبط کننده اقدام به زوم تصویر نموده و همچنین فوکوس تصویر را از طریق دستگاه کنترل کنید.شایان ذکر است که در اکثر دوربین های مداربسته ی موتورایزد عملیات فوکوس تصویر به صورت اتوماتیک انجام میشود.

PTZ

نوعی از دوربین مداربسته است که قابلیت چرخش 270 تا 360 درجه ی افقی (بسته به نوع دوربین)، 90 درجه عمودی و زوم (بسته به قدرت زوم دوربین) را دارد. کلمه ی PTZ خلاصه ی کلمات Pan Tilt Zoom میباشد که کلمه ی Pan به معنای حرکت افقی، Tilt به معنای حرکت عمودی و Zoom به معنای بزرگنمایی تصویر میباشد.

انواع دوربین مداربسته از لحاظ دید در شب

دید در شب در دربین مداربسته به دو دسته ی کلی رنگی و سیاه و سفید تقسیم میشود.

در حالت سیاه و سفید مادون قرمز روشن شده و به شما تصویری سیاه و سفید میدهد.

در حالت رنگی، سنسور دوربین قابلیت جذب طیف نور رنگی در تاریکی مطلق را دارد و میتواند تصاویر را به شما رنگی نشان دهد.

شرکت های مختلف تولید کننده سنسور با نام های مختلف مانند Starlight در داهوا و Moonlight در هایک ویژن و موبوتیکس این قابلیت را ارائه میدهند.

شرکت های تولیدکننده دوربین مداربسته

کمپانی های تولیدکننده سنسور به دو دسته ی کلی تقسیم میشوند.

شرکت های تولیدکننده ی سنسور Original :

این شرکت ها شرکت های شناسنامه دار و دارای سابقه در زمینه ی تولید سنسور میباشند مانند: داهوا، هایک ویژن، اکسیس، موبوتیکس، سونی، نکست چیپ و ایکس ام.

شرکت های تولیدکننده ی سنسور OEM :

این شرکت ها سنسورهای خود را از روی سنسورهای شرکت های اورجینال با کیفیت بالا کپی میکنند. شایان ذکر است که در بعضی از این نمونه سنسورها کیفیت های پایین هم دیده میشود.