آموزش, آموزش گیت فروشگاهی

گیت فروشگاهی

گیت فروشگاهی چیست؟

گیت فروشگاهی در واقع نوعی ابزار ضد سرقت می باشد که در مقابل درب خروجی یک فروشگاه نصب می شود که وظیفه آن جلوگیری از خروج غیر مجاز اجناس از فروشگاه می باشد.

برای این منظور می بایست روی هر محصول یک تگ نصب شود تا هنگام خروج غیر مجاز و با نزدیک شدن تگ به گیت فروشگاهی آژیر آن به صدا در بیاید.

تگ ها قطعات پلاستیکی یا کاغذی کوچکی هستند که بر روی اجناس داخل فروشگاه نصب می شوند که انواع مختلفی دارند.

به عنوان مثال استفاده از تگ های صدفی برای یک کتاب فروشی نمی تواند ابزار مناسبی باشد، این در حالی است که این نوع تگ برای یک فروشگاه پوشاک بسیار مناسب می باشد.

کاربرد گیت فروشگاهی

شاید از خودتان این سوال را بپرسید که اگر فرد سارق پیش از خروج کالا تگ را از آن جدا کند تکلیف چیست و گیت فروشگاهی چه کاربردی دارد؟

پاسخ شما این است که جدا کردن تگ های یک دزدگیر فروشگاهی از اجناس آن کار راحتی نیست و هر نوع تگ نیاز به یک دستگاه جدا کننده دارد که تنها در اختیار فروشنده می باشد و مشتریان نمی توانند به راحتی تگ ها را از کالاها جداکنند.

از این رو بیشتر تگ ها دارای استحکام بالایی هستند و با استفاده از انواع ابزارهای رایج نیز نمی توان آنها را از کالا جدا نمود.

انواع گیت فروشگاهی

گیت فروشگاهی RF یا RADIO FREQUENCY :

نحوه عملکرد گیت های RF به این صورت است که آنتن فرستنده محدوده فرکانسی مشخصی را با فرکانس ۸ مگاهرتز را پوشش می دهد و در هنگام عبور و یا نزدیک شدن تگ به این محدوده آلارم دستگاه به صدا در می آید.

READ  لیبل گیت فروشگاهی

فرکانس گیت دزدگیر فروشگاهی RF در محدوده فرکانس رادیویی می باشد. این نوع گیت فروشگاهی در فرکانس های مختلفی مانند ۸٫۲- ۳٫۲۵-۱٫۹۵ -۴٫۷۵-۱۰٫۲ مگا هرتز موجود می باشد که البته فرکانس ۸٫۲ مگا هرتز رایج ترین فرنکانس این دستگاه می باشد.

این نوع سیستم های دزدگیر فروشگاهی دارای یک آنتن فرستنده و یک آنتن گیرنده می باشد که با عبور دادن تگ یا لیبل با فرکانس سازگار با دستگاه ، سیستم دزدگیر شروع به آژیر کشیدن می کند.

گیت فروشگاهی AM یا ACOUSTO-MAGNETIC :

گیت فروشگاهی AM بر خلاف گیت های فروشگاهی RF تنها با فرکانس ۵۸ کیلو هرتز کار می کنند.

دزدگیر فروشگاهی AM نیز به صورت معمول دارای یک آنتن گیرنده و یک آنتن فرستنده می باشند که جلوی درب فروشگاه قرار می گیرد و با عبور دادن تگ یا لیبل با فرکانس ۵۸ کیلو هرتز دستگاه دزدگیر شروع به آژیر کشیدن می کند.

این نوع گیت ها دارای فرکانس کاری متفاوتی به نسبت با نوع RF می باشند و دارای دقت بسیار بالاتری به نسبت انواع دیگر گیت می باشد.

این نوع گیت در مقابل عبور تگ با زوایا و سرعت مختلف واکنش بسیار مناسبی را از خود نشان می دهد.

گیت فروشگاهی EM یا ELECTROMAGNETICAM :

فرکانس گیت فروشگاهی EM معمولا بین ۱ هرتز تا ۱۰۰۰ هرتز می باشد. این نوع سیستم های دزدگیر مانند سیستم های RF و AM دارای یک فرستنده و یک گیرنده می باشد که با عبور دادن تگ و لیبل با فرکانس مشابه دستگاه شروع به آژیر کشیدن می کند.

از معایب گیت دزدگیر EM می توان به بزرگ بودن آنتن ها و کم بودن فاصله تشخیص آن ها اشاره کرد.

READ  DSP در دوربین مداربسته

با وجود اینکه آنتن سیستم های دزدگیر گیت فروشگاهی EM بسیار بزرگ می باشند اما در شرایط ایدآل تنها تا ۸۰ سانتی متر قدرت تشخیص دارند.

از مزایای سیستم های EM لیبل های بسیار باریک و انعطاف پذیر آنها می باشد که برای فروشگاه های لوازم آرایش که اجناس مختلف با سایزهای مختلف دارند ، از مناسب ترین سیستم ها به شمار می روند که البته به دلیل قیمت بسیار بالا با استقبال خوبی مواجه نشدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید