آموزش, آموزش حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت

دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت

یکی از رایج ترین فناوری های بیومتریک، دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت می باشد که این دستگاه ها با کسب و کارهای سراسر دنیا محبوبیت زیادی به دست آورده اند.

امروزه صاحبان کسب و کار در سراسر جهان شروع به جایگزینی سیستم های حضور و غیاب قدیمی خود با سیستم های بیومتریک می نمایند.

فناوری های بیومتریک ویژگی های فیزیکی منحصر به فرد هر کارمند را مشخص می کند و با خواندن اثر انگشت منحصر به فرد، کف دست یا تشخیص چهره کارمند این اطمینان حاصل می شود.

به طور کلی تکنولوژی های مورد استفاده در سیستم های بیومتریک معمولا برای اهدافی نظیر کنترل دسترسی زمان و حضور و غیاب مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت

به طور کلی چندین روش وجود دارد که دستگاه های حضور و غیاب می تواند تایید کند که کسی که آنها می گویند هستند یا خیر.

اکثر سیستم ها در هنگام کارت زنی پرسنل موارد زیر را دنبال می کنند:

  • چه چیزی دارید
  • آنچه شما می دانید
  • چه کسی هستید

در سیستم های حضور و غیاب ” چه چیزی دارید ” شما نیاز به نوعی نشانه مانند کارت پرسنلی دارید.

در سیستم های حضور و غیاب ” آنچه شما می دانید ” نیاز به وارد کردن یک رمز عبور یا شماره پین دارید.

در سیستم های حضور و غیاب چه کسی هستید ” در واقع به دنبال شواهد فیزیکی بیومتریک نظیر اثر انگشت است تا هویت وجود شما در محل کار تایید شود.

شناسایی پرسنل به وسیله دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت

هنگامی که پرسنل انگشت خود را بر روی سنسور دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت قرار می دهد دستگاه حضور و غیاب نقطه هایی را که در آن اثر انگشت تقاطع یا پایان می یابد، شناسایی می کند.

سپس یک نقشه از این نقاط ایجاد می کند این نقشه مختصات به عنوان بیومتریک آن فرد جهت شناسایی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه حضور و غیاب اسکن تهیه شده از اثر انگشت فرد را با اثر انگشت های موجود در پایگاه داده مقایسه می کند.

اگر اثر انگشت فرد با الگوهای از پیش تعیین شده مطابقت داشت کارمند شناسایی شده و زمان ساعت زنی وی ثبت می گردد، حال اگر الگو مطابقت نداشته باشد فرد شناسایی نشده و اطلاعات ورود و یا خروج او ثبت نمی گردد.

READ  دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

ویژگی های متمایز دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت

در دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت شما نمی توانید یک الگوی اثر انگشت را حدس بزنید اما در سایر سیستم های حضور و غیاب ممکن است رمز عبور را حدس بزنید.

در دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی شما نمی توانید با اثر انگشت خود به جای شخص دیگری ورود خود را ثبت نمایید اما در سایر سیستم های حضور و غیاب ممکن است پرسنل علاوه بر کارت خود ، کارت شخصی را که غیبت نموده نیز به هنگام ساعت زنی ثبت نمایند.

در سایر سیستم های حضور و غیاب ممکن است گذر واژه را فراموش کنید اما در دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی شخص همیشه اجزای بیومتریک خود را به همراه دارد.

مزایای استفاده از دستگاه حضور و غیاب با اثر انگشت

بهبود رضایت شغلی کارکنان :

هنگامی که کارکنان زمان اضافی را بدون امتیاز اضافی صرف می کنند، این روند موجب ناراحتی های کارکنان شده اما مدیران می توانند این زمان ها را با استفاده از ساعت های حضور و غیاب در سیستم به عنوان اضافه کاری تعریف می شوند.

بهبود مسئولیت کارمندان برای مدیریت زمان :

داده های جمع آوری شده با دستگاه ها و نرم افزار های حضور و غیاب یک سند حسابرسی مشخص برای زمان و تعداد روزهای حضور کارمندان را ایجاد می کند با بهبود زمان بندی کارمندان می توانند تا به نحو صحیح زمان را مدیریت کرده و در محل کار پاسخگو باشند.

زمان کمتر در محاسبه حقوق و دستمزد :

دستگاه های قدیمی حضور و غیاب به صورت پانچی بودند که با درج تاریخ توسط دستگاه زمان ورود و خروج را بر روی کارت ثبت می نمودند.

سپس در انتهای دوره ماهانه یا هفتگی روزهای حضور به صورت دستی محاسبه می گردید اما امروزه با استفاده از دستگاههای حضور و غیاب اثر انگشتی ترددها بلافاصله به صورت آنلاین ثبت شده و بر روی سرور نگهداری می شود.

READ  سنسور

مدیران می توانند اجازه اصلاحات قبل از پرداخت حقوق اعم از مرخصی ، ترددهای ناقص ، ماموریت و غیره را داده و سپس سیستم حقوق و دستمزد فیش ماهانه را صادر کند.

نگهداری زمان :

یکی از راه هایی که دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی به کارکنان کمک می کند سرعت بخشیدن به فرایند نگهداری زمان است زیرا کارکنان مجبور نیستند کارت ها را پانچ کنند و شرکت برای صدور آن ها هزینه ای متقبل شود.

رفع اختلالات پرداخت :

سیستم اثر انگشت پیشرفته اختلاف زمانی را با دادن دسترسی کارفرمایان به برخی از تنظیمات بین می برد.

یکی از تنظیماتی که کارفرمایان به رابط کاربری دسترسی دارند این است که می توانند نرخ پرداخت را تغییر دهند.

به عنوان مثال مدیر می تواند نرخ پرداخت را تا ۲ برابر برای افرادی که در تعطیلات با اثر انگشت خود وارد می شوند را تغییر دهد و مدیر می تواند اطمینان حاصل کند که حضور کارکنان با ساعت های اضافی با پرداختی مناسب صورت پذیرد.

گزارش گیری و تجزیه و تحلیل قدرتمند:

به دست آوردن دید کامل با راه حل های گزارش گیری آسان از سیستم های حضور و غیاب که شما را با توانایی تصمیم گیری در زمان واقعی مطلع می کند.

دسترسی فوری برای مدیران و گزارش گیری ، پرس و جو و تجزیه و تحلیل ابزار، سازمان شما را قادر می سازد تا به طور فعال به مدیریت نیازهای کسب و کارتان بپردازید.

دستگاه های حضور و غیاب شامل هیچ کاغذ بازی نمی باشند و ثبت زمان های تردد کاملا به صورت سیستمی صورت می پذیرد.

ثبت زمان های حضور علاوه بر دستگاه های حضور و غیاب می تواند از طریق تلفنهای همراه اثر انگشتی صورت پذیرد بدین صورت که کارکنانی که از طریق دورکاری کار خود را انجام می دهند نیز می توانند زمان حضور خود را تایید کنند.

هیچ گاه نگرانی برای گم کردن ندارید:

بسیاری از شرکت ها هنوز هم از کارت ها برای ثبت زمان ورود کارمندان استفاده می کنند در حالی که این ایده در تئوری خوب است اما در عمل استفاده از دستگاه های حضور و غیاب کارتی سبب از دست دادن سرمایه و زمان است.

READ  راهنمای نصب مدار فرمان ۲۴ ولت ابریشم

افزایش دقت:

در سیستم های دستی زمان ثبت شده نیاز به نگهداری دارد فرآیندهای دستی می تواند منجر به تعدادی از مسائل اضافی مانند عدم توانایی خواندن دست خط و یا حتی تقلب شود.

اما با استفاده از دستگاه های حضور و غیاب می توانید تعداد اشتباهات و کم کاری ها را کاهش دهید.

بهره وری بیشتر:

در پایان دوره برای پرداخت حقوق و دستمزد در فرآیند دستی ، نیازمند جمع آوری کارت های زمان است زمان لازم برای انجام این کار برای کل سازمان می تواند بسیار خسته کننده باشد.

حال اگر مسئولیت ها بر روی یک فرد باشد این امر می تواند چندین ساعت طول بکشد اما با استفاده از دستگاه حضور و غیاب به میزان قابل توجهی زمان برای پردازش حقوق و دستمزد کاهش می یابد.

مدیریت زمان و مشارکت کارکنان می تواند بدون هیچ زحمتی باشد. دستگاه ها و نرم افزار های حضور و غیاب فراموشی یک فرآیند دستی را حذف می کند و تمام سیستم شما را خودکار می کند.

اکثر کسب و کارها همان گونه که از پرداخت خودکار استفاده می کنند ، از دستگاه حضور و غیاب بیومتریک نیزکه تردد ها را به صورت آنلاین ثبت می کند، استفاده می کنند.

افزایش رضایت کارکنان :

دستگاه های حضور و غیاب به همراه نرم افزار حضور و غیاب کارکنان را خوشحال تر می کند زیرا سبب پرداخت به موقع و دقیق می شود.

نرم افزار حضور و غیاب ضریب خطاهای انسانی را نسبت به فرآیند های دستی که ورق های زمان را دستی وارد می کنند به صفر می رساند.

همچنین مدیران به کارمندان خود اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی خود را از طریق یک پنل کاربری می دهند کارمندان هنگامی که به اطلاعات خود دسترسی دارند، توانمند هستند.

دستگاه های حضور و غیاب بیشتر از زمان ردیابی اطلاعات مفیدی در اشکال مختلف در جهت بهبود کارایی و سودآوری کسب و کار ارائه می کنند.

این اطلاعات به راحتی توسط یک کلیک قابل دسترس است و حتی برخی از اطلاعات را در قالب جدول ارائه می دهد که مدیران می توانند از این قالب ها فایل خروجی برای چاپ و یا فرمت های مختلف نظیر Excel تهیه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید